Grawer laserowy

Jedną z coraz powszechniejszych metod stosowanych na rynku poligraficznym jest grawerowanie laserowe. Wykorzystywane w tym celu plotery wykorzystywane są przede wszystkim do wykonywania znakowania. Dzięki licznym zaletom, ta stosunkowo nowa technologia zyskuje kolejne rzesze zwolenników.

Cięcie i grawerowanie laserowe

Ploter laserowy działa w oparciu o bardzo proste zasady. Promień lasera generowany jest w odpowiedniej tubie, a za sprawą zestawu zwierciadeł może być przekazany dalej. Trafia do ruchomej karetki, która przemieszcza się bezpośrednio ponad przedmiotem poddawanym obróbce. Karetka wyposażona jest również w soczewkę, odpowiadającą za skupienie promienia w możliwie najmniejszej plamce. W ten sposób cała moc lasera może być skupiona w niewielkim punkcie, co znacząco zwiększa precyzję operacji.

Wykorzystanie grawerowania laserowego

Technologia laserowa pozwala na wykonanie niemal dowolnego wzoru znakowania. Do plotera wsadzić można praktycznie każdy przedmiot, a jedynym warunkiem jest odpowiednie dopasowanie parametrów dla uzyskania pożądanych efektów. W ten sposób możliwe jest grawerowanie logo na materiałach takich jak na przykład drewno, papier, karton, skóra, stal czy aluminium, a także na porcelanie, plexi, powłokach lakierniczych czy rozmaitych tworzywach sztucznych. Grawerowanie laserowe wykorzystać można zarówno do naniesienia dowolnych symboli, jak i przepaleniu materiału na wylot celem jego wycięcia.

Zalety grawerowania laserowego

Jedną z największych zalet technologii grawerowania laserowego jest wysoka precyzja, uzyskiwana dzięki dużej powtarzalności wykonywanego procesu. Wynika to bezpośrednio ze specyfiki promienia laserowego, który nie ulega zużyciu mechanicznemu i zapewnia odpowiednią ekonomiczność całego przedsięwzięcia. Dzięki niezmiernej precyzji, możliwe jest dokładne oznakowanie nawet elementów o stosunkowo niewielkich gabarytach.