Nadruki logo metodą tłoczenia

Tłoczenie logo na skórze

Tłoczenie należy do najbardziej eleganckich metod zdobniczych różnego rodzaju materiałów. Tradycja tej techniki sięga tak odległych czasów, że ciężko jest precyzyjnie określić początki tego kunsztownego rzemiosła. Dawniej tłoczenie służyło do zdobienia między innymi skórzanych elementów ubioru oraz okładek książek, a także innych przedmiotów wymagających niemałych umiejętności.

Zastosowanie tłoczenia

Z czasem technologia tłoczenia została znacząco rozwinięta oraz udoskonalona. Obecnie wykonywaniem zdobień bezpośrednio w skórze zajmują się nie tylko rzemieślnicy, ale też odpowiednio zaprojektowane maszyny. Jednym z najczęstszych współczesnych zastosowań dla tłoczenia są rozmaite materiały promocyjne, wykonane przede wszystkim ze skóry oraz tworzyw skóropodobnych. W ten sposób wykonać można tłoczenie logo np. na skórzanych okładkach.

Wzornictwo użytkowe

Dawniej tłoczenie uznawane było za formę sztuki, jednak obecnie wykorzystywane jest głównie w dziedzinie wzornictwa użytkowego. Cała technologia pozostaje przy tym wyjątkowo subtelna. Wciąż wykorzystuje się w niej wcześniej przygotowaną matrycę mosiężną, a wygrawerowany wzór wyciskany jest na docelowym materiale skórzanym za pomocą odpowiedniej prasy.